סדנת "לכבוש את המזון" 

הדרך הטעימה להכין פרוביוטיקה ביתית להזנת כל המפשחה

בבוקר יום שלישי 12/12/2017 במטבח האינטימי והכשר שלי במרכז רעננה ,זכיתי להעביר את הסדנת כבישת מזון ל שישה משתתפים בו לימדתי איך להכין חמוצים, גבינות שקדים, ועוד מזונות מותססים ברוח המסורתית ,  מקוואס סלק רוסי לאינג'רה אתיופית וחקרנו את הסגולות הבריאותיות והיוחודיות של אוכל מותסס והמקום שלה בטיפול ומניע של מחלות כרוניות רבות.

המשתתפים נהנו מהדגמות וטעימות.  והיה טעים !!

יש הזדמנות נוספת להשתתף בסדנת ערב אשר תתקיים בע"ה בתאריך

  יום חמישי 28/12/2017  ב 20:00 בערב

עלות: 85 ש"ח למשתתף 

ליותר פרטים: ליצור קשר איתי במספר 0525556418

 

תרבויות שונות שמשו בתסיסה כדי לשמור אוכל טרי לזמן ארוך לפני עידן המקררים. והיום מהווה חלק בלתי נפרד מהתזונה היום יומית במסורות שונות כחלק משגרה התזונתי ורפואי.

מה זה מזון כבוש?

מזונות שעברו תהליך תסיסה על ידי חיידקים אנ-אירוביים שונים (ללא נוכחות חמצן). בתהליך החיידקים הפרוביוטים מפרקים את הסוכרים וכך נוצרות תרכובת חומצה-לקטית. זהו החומר שבעצם "כובש" את המזון ומעלה את הערך שלו לתוצר עשיר באנזימי עיכול, ועשיר יותר בויטמינים במיוחד ויטמיני B עם שיפור באיכות החלבון.

למזון כבוש יש יתרונות רבים לבריאות הגוף במיוחד למערכת העיכול ומערכת החיסון, ומכיל הרבה יותר חיידקים פרוביוטיים ידידותיים ומגוונים מאשר קפסולה של תוסף תזונה. מזון כבוש הינו דרך זולה וטעימה יותר להכניס מזון פרוביוטי לכל חברי המשפחה מהקטנים ביותר למבוגרים.

מה המנגנון הטיפולי של פרוביוטיקה?

נענה בשאלה. מהו הבן אדם במובן הפיזי?

 

יתכן ותתפלאו לגלות שאנחנו יותר יצורים חיידקיים מיצורים תאיים. יש לנו בגוף בין פי 3 לפי 10 יותר אורגניזמים חיידקיים, פטריאתיים וויראליים מאשר תאים אנושיים - ואנחנו לא מסוגלים להתקיים בלעדיהם. זה מכונה "המיקרוביום" – מערכת אקולוגית של טריליוני חיידקים לרוב ידידותיים המפוזרים בגוף :- ברוק של הפה, באף, בעור, בית השחי ועוד. אבל הרוב הגדול נמצא במעי הגס, כקילו וחצי במשקל. יש מיליוני סוגים, זנים ותת זנים ולכל סוג וזן יש תפקידים ייחודיים משלו. לדוגמה זני ביפידובקטרייה מתמחים בפירוק פפטידים חלבוניים במיוחד גלוטן ויש להם יכולות אנטי-דלקתיים בין היתר. זן נוסף הינו הבקטריופג'ים המומחים בלתקוף ולהרוג חיידקים פתוגניים העמידיים לאנטיביוטיקה. זן לקטובצילוס רמנוסס (LGG)  המשפר ועובד על רירית המעי ויש זני אצידופלוס בעל תפקודים אנטי-אלרגים המפעילים את מערכת החיסון. כשני שליש ממערכת החיסון עוטפת את מערכת העיכול ומושפעת באופן ישיר מחיידקי המעי.

מחקרים בשנים אחרונות מגלים יותר ויותר את החשיבות במיקרוביום מגוון, ומבינים שחוסר איזון וגיוון עלול לגרום למחלות רבות כולל מחלות אוטואימוניות, השמנה, ומחלות מטבוליות כמו סכרת, מחלות לב וכלי דם וגם אלרגיות.

היום המחקרים מוכיחים מה שהיפוקרטס והרמבם טענו לפני מאות שנים.. שהבריאות מתחילה במערכת העיכול.

הדיאטה המערבית, ריסוס מזון, הנדסה גנטית והשימוש הרב באנטיביוטיקה פוגע באיזון העדין הזה של המיקרוביום. זוהי הסיבה לחשיבות ההפקדה על מזון עשיר ומגוון בירקות.

שחקן חזק שמעודד את ההתפתחות של המיקרוביום זה מזון כבוש. כל סוג מזון בתהליך התסיסה מייצר את החיידקים היחודיים שלו שהוא רחש מהאדמה והסביבה בו הוא גדל..  ולכן מומלץ לכבוש כל מיני  מזונות מכל הקבוצות כדי להקנות לגופינו את המגוון האופטימלי.