תדריך לרפואה המונעת עבור ילדים ליישם החורף


גם רופאים היום לא ממהרים לתת אנטיביוטיקה בגלל פיתוח עמידות של חיידקים כנגד מספר סוגי אנטיביוטיקה. ידוע גם שאנטיביוטיקה עלולה לפגוע באיזון העדין של חיידקי המעיים מכיוון שהיא מחסלת עם החיידקים הרעים את החיידקים הטובים – מה שבטווח הארוך מחליש את מערכת החיסון.

למה מחלות החורף מתפרצים בסתין ובחורף ? אכן חיידקים ווירוסים נמצעים כל השנה. הסיבה לא כל כך מובן אבל יש כמה תיאוריות לתופאה.

בימים הקצרים של החורף, עם פחות אור שמש, נספוג פחות ויטמין D- ויטמין המסייעת למערכת חיסון להיות פחות פגיע לנגיפים.

רופאים סינים תואנים שזה חוסר יכולת של הגוף לעשות את המעבר מ קייץ לחורף. סוף הקיץ היא זמן של שפע חום ולחות . פירות הקיץ הם אסיסיים ומתוקים. מקררים את הגוף . ואנחנו נחשקים למזון קר ולח (גלידה). וזמן קצר לאחר יש את המעבר למזג אוויר קר ויבש ובטבע יהיה תנואה של כיווץ פנימה ומטה . זה גם תנואה הטבעית של הגוף עם צורך לאגור פנימה את השפע של הקיץ לקראת השקת של החורף. עם זאת יש הצתברות הפסולת של המזון המתוק ולך של הקיץ.מה שבסופו של דבר מחליש את הגוף .

כשבני הצעיר פיתח שיעול ליחתי גדוש וחום בגיל שנתיים וחצי, כמובן לקחתי אותו לרופאת הילדים שלו, היא אישרה את האבחון לדלקת ריאות וכתבה לו מרשם לאנטיביוטיקה. לקחתי את המרשם ושאלתי אותה כמה זמן אפשר להמתין לפני שאצטרך להתחיל לתת לו את התרופה? היא ענתה "תוך 24 שעות אם אין שום שיפור ללא האנטיביוטיקה".

ב-24 השעות האלו הייתי צמודה אליו עם כל תרופות הסבתא שיכולתי לאתר במטבח, זה כלל: מרק עוף קלאסי; תה עם ג'ינגר; קצת טימין וקינמון; מיץ בצל (אפילו פעם טיפה גרידת שום) עם דבש טהור פראי,

ושמן ווינטר של "ויטה שלוס" (Winter by Vita Schloss) מרוח על החזה לפני השינה. השיעול הפך להיות יותר רך וליחתי עם כיוח יעיל. היה לו חום יחסית גבוה בלילה ובבוקר החום לגמרי עבר. המשכתי את אותו פרוטוקול למשך יומיים והקטן הצליח להתחמק מאנטיביוטיקה וזה באישור רופאת הילדים.

הנה כמה טיפים על איך להתמודד עם מחלות חורף הבאות וחולפות ודרכים יעילות יותר לעבור אותן ולמנוע צריכת אנטיביוטיקה .

זה כולל ניצול מרכיבים הנמצאים במקרר הביתי אשר יכולים לשמש כבית המרקחת הטבעי הביתי שלנו .

(יש גם תכשירים בשוק שאני ממליצה שיהיו בבית בכל עת כדי להיות מוכנים לקרב בזמן אמת. כאשר מדובר במחלות נזלת ושפעת וכו', הטיפול הנכון זה לזהות את השינוי בתחילתה של המחלה ולפעול מיד. ילד מנוזל זה כבר לא מצב תקין כי ליחה ונזלת זהו מצע להתפתחות וסיגסוג של חיידקים.

סגולות של מזונות שונים ותבלינים היעילים ובטוחים לשימוש:

בצל- אנטי בקטריאלי, מייבש ליחה.

ג'ינג'ר- מחמם, אנטי בקטריאלי, נוגד בחילות, וטוב לסינוסיטיס.

שום- אנטי בקטריאלי חזק! טוב לדלקות ריאות וליחות צהובות.

קינמון- מחמם ומחטא ( רבע כפית בתוך תה).

נענע- טוב לכאבי ראש, בחילות, כאבי בטן.

טימין- (קורנית) – מכייח, להוצאת ליחה.

לימון- מחטא, מחזק את מערכת החיסון.

טחינה מלאה- מרגיע גרון ושיעול.

דבש- לא מחומם- אנטיבקטריאלי. מרגיע שיעול טורדני.

הל- מכייח ומייבש ליחה- אפשר אפילו להוסיף קצת לבקבוק החלב.

דוגמה לפרוטוקול אפשרי לטיפול בשיעול ונזלת אצל ילדים:

.

חשוב להקשיב לסוג השיעול- ולשים אוזן על החזה של הילד ולוודא האם זה יבש או ליחתי. אם שומעים חרחור זה יכול להעיד על ליחה תקועה. במצבים אלו צריך לעודד ריכוך ופינוי הליחה. אבל גם לשמור על לחלוח של מערכת הנשימה. תה עם קצת תימין, ג'ינג'ר, קינמון, יכול להועיל.

מומלץ הרבה נוזלים עדיף חמים כמו מרק עוף ששומר על ריריות של כל מערכת הנשימה והעיכול (לא סתם המרק הזה קיבל את הכינוי "האנטיביוטיקה הטבעית"). שני טיפות מיץ בצל עם קצת דבש פרא ביום גם מחטא ומייבש ליחה.

כשילד סובל מעודף ליחה יש להוריד או להפחית מזונות מעוררי ליחה כמו חלב ומוצריו, סוכר וממתיקים מרוכזים, בוטנים ואגוזים, קמח לבן ולפעמים פירות מסויימים כמו פירות הדר חוץ מלימון. זה גם חשוב כשיש נטייה לדלקות אוזניים חוזרות.

התמודדות עם חום:

הטיפול במחלות חום בילדים מתרכז בחיזוק מערכת החיסון לצד פעילות נוגדת הגורם המזהם. חשוב בעת חום להימנע מלתת פינוקים מתוקים או סוכריים כי זה באופן מיידי מדכא את פעילות מערכת החיסון אשר צריכה להיות בשיאה. במצבים של בכי בלתי פוסק וחוסר יכולת להירדם, קצת אקמולי לא יזיק. שינה טובה בלילה לא פחות חשובה. אבל אם אפשרי יש לתת לחום קצת מקום לביטוי בתנאי שאין נטייה לפירכוסים. החום מגביר פעילות של תאי הדם הלבנים נגד חיידקים ונגיפים.

  • טיפ- פרוסות דקות של בצל המוצמדות למרכז כפות הרגליים עם גרב במשך הלילה מחזקות את הגוף נגד נגיפים.

  • פטריות שיטאקי- מכיל סוג של גלוקונוטריאנט שמגביר תאי דם לבנים. אפשר למצוא ברוב הסופרים. 3 פטריות בתוך מרק מחזק את מערכת החיסון לכל המשפחה.

  • פרוביוטיקה עדיף ממזונות מותססים ביתית גם מחזקת מערכת חיסון על ידי איזון אופטימלי של חיידקי המעיים.

יש בשוק מגוון תכשירים צמחיים והומאופתיים מחזקי מערכת החיסונית שאפשר לתת בעונת המחלות למניעה:

ניתן למצוא את רוב התכשירים בחנויות טבע ובתי המרקחת וחלק גם אצלנו בקליניקה. לתכשירים אלו חיי מדף ארוך יחסית .

חשוב ביותר לשתף את רופא הילדים בכל טיפול ביתי במיוחד כאשר אין שיפור.

בנוסף ניתן להתייעץ איתי.

מאחלת חורף חם ובריא לכל המשפחה.


Featured Posts
Recent Posts